Patera

Lampa Patera szybko stała się nowym klasykiem. Nowoczesna interpretacja żyrandola została zaprojektowana przez niemieckiego projektanta Øivinda Slaatto we współpracy z Louisem Poulsenem w 2015 roku. Okrągła jak słońce, lampa przyciąga wzrok. Jednocześnie jest dyskretna, szczera i ponadczasowa. Według samego Slaatto, idealna lampa nie wymaga wyjaśnienia – sama opowiada swoją historię.

Lampa dostępna jest w kilku różnych rozmiarach. Lampa wisząca Patera 450 o średnicy 45 cm jest idealna nad stołem jadalnym, gdzie nie oślepia. O średnicy 90 cm – lampa wisząca Patera 900 - naprawdę sprawdza się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Piękny geometryczny wzór rozświetla źródło światła w środku, tworząc magiczny wygląd i zapewniając równomierne 360-stopniowe oświetlenie.
Pokaż 6 z 6 produktów

Lampa wisząca Patera od Øivinda Slaatto

Ze względu na ciemne, mroźne zimy w Skandynawii preferowane jest ciepłe i przytulne światło. Projektowanie lampy to zatem nie tylko tworzenie światła w pomieszczeniu, ale tworzenie atmosfery i przyjemnego nastroju. Dla projektanta Patery, Øivinda Slaatto, idealna lampa ma naturalny wyraz i tworzy piękne otoczenie – zarówno swoim designem, jak i światłem, które tworzy.

"Moim ostatecznym celem było stworzenie czegoś w rodzaju trójwymiarowego sudoku. Było to niezwykle skomplikowane matematyczne wyzwanie. W rzeczywistości Patera jest najbardziej skomplikowaną lampą, jaką kiedykolwiek zrobiłem. Myslę, że dzięki Paterze udało mi się stworzyć nowoczesny żyrandol o niemal poetyckim wyrazie. Mam nadzieję, że ludzie zainspirują się do poruszania się wokół niego. Mam nadzieję, że on ożywia”. – Øivind Slaatto.

Designer uwielbia duńskie wzornictwo i podobnie jak Louisa Poulsena zainspirowała go zasada Poula Henningsena – przyjemne i nieoślepiające oświetlenie. Lampa jest zbudowana tak, że każdy milimetr jest oświetlany przez źródło światła, ale źródło światła można zobaczyć tylko wtedy, gdy spojrzy się bezpośrednio w lampę. Piękne geometryczne kształty lampy wiszącej Patera inspirowane są wzorem spiralnym, ale często spotykanym w naturze, wzorem Fibonacciego. W szczególności w połączeniu z formacjami nasiennymi, takimi jak słonecznik, szyszka i mniszek lekarski. Kompozycja stanowi podstawę „złotego podziału”, który nabrał znaczenia w związku ze znanymi dziełami artystycznymi, takimi jak obrazy Leonarda da Vinci.
Podziel się swoimi zdjęciami z @lampemesteren
Oznacz #takmistrzlamp, a być może Twoje zdjęcia będą tutaj wyświetlane. Zainspiruj i daj się zainspirować, od jednego wyjątkowego domu do drugiego.