To był niemiecki złotnik,
Christian Dell, który zaprojektował lampę. Stało się to na tle innowacyjnego i rewolucyjnego wynalazku – przegubu kulowego! Koncepcja została szybko opatentowana, tak że technika mogła być używana tylko przez firmę Gebr. Kaiser & Co. Dziś nadal używasz tych przegubów kulowych, których funkcją jest możliwość poluzowania przegubów i dostosowania lampy do własnych potrzeb oraz życzeń.
Christian Dell był jedną z kluczowych postaci tworzących styl Bauhaus. W latach 1922 – 1925 kierował warsztatem metalowym Bauhaus, który rozwijał nowatorskie konstrukcje. Kiedy w 1926 roku zaprojektował lampę stołową KAISER Idell, zmieniło to historię projektowania, a popularna lampa stała się ikoną okresu Bauhaus. Lampa otrzymała wtedy swoją nazwę
KAISER z fabryki, w której lampa została wyprodukowana, natomiast słowo
Idell jest połączeniem nazwiska projektanta i słowa idea.
KAISER Idell i Fritz Hansen
W 2010 roku przejęto producenta mebli
Fritz Hansen i prawa do produkcji lamp KAISER Idell. Walory projektowe lampy były zbliżone do mebli Fritza Hansena, dlatego całkiem naturalnie wpasowała się w ich kolekcję mebli. Jak widać na poniższym zestawieniu, od tego czasu poszerzyli oni serię KAISER Idell o lampy podłogowe, kinkiety i lampy wiszące.
Lampa KAISER Idell stała się naprawdę znana, gdy pojawiła się w niemieckim serialu detektywistycznym „Komisarz”, gdzie znalazła swoje miejsce na biurku słynnych policjantów z telewizji. Stąd też zyskała przydomek „Lampa Komisarza”.