Lampa Patera szybko stała się nowym klasykiem. Nowoczesna interpretacja żyrandola została zaprojektowana przez niemieckiego projektanta Øivind Slaatto, we współpracy z Louis Poulsen w 2015 roku. Pomimo zwyczajnego designu, okrągłego jak słońce, ten wisiorek ma fantastyczny, przyciągający wzrok design. Jednocześnie lampa jest dyskretna, uczciwa i ponadczasowa. Według Slaatto, idealna lampa nie wymaga wyjaśnień - sama opowiada swoją historię.
Lampa jest dostępna w kilku różnych rozmiarach. Lampa wisząca Patera 450 o średnicy 45 centymetrów idealnie sprawdzi się nad stołem w jadalni, gdzie nie będzie oślepiać. Dzięki średnicy 90 centymetrów, lampa wisząca Patera 900 doskonale sprawdza się w pomieszczeniach z wysokimi sufitami. Piękny geometryczny wzór jest podświetlany przez źródło światła w środku, tworząc magiczny wygląd i zapewniając nawet 360-stopniowe oświetlenie.
Ze względu na mroźne zimy w Skandynawii, preferowane jest ciepłe i przytulne światło. Projektowanie lamp nie polega więc tylko na tworzeniu światła w pomieszczeniu, ale także na tworzeniu atmosfery i nastroju. Dla projektanta firmy Patera, Øivinda Slaatto, idealna lampa jest naturalna w swoim wyrazie i tworzy piękne otoczenie - zarówno dzięki swojemu wzornictwu, jak i wytwarzanemu światłu.
Moim ostatecznym celem było stworzenie formy trójwymiarowego sudoku. Było to niezwykle skomplikowane wyzwanie matematyczne. W rzeczywistości Patera jest najbardziej skomplikowaną lampą, jaką kiedykolwiek stworzyłem. Dzięki Patera udało mi się stworzyć nowoczesny żyrandol o niemal poetyckim wyrazie. Mam nadzieję, że ludzie zainspirują się do poruszania się po nim. Mam nadzieję, że generuje życie. " - Øivind Slaatto.
Ma wielką miłość do duńskiego wzornictwa i wraz z Louisem Poulsenem zainspirował się zasadami Poula Henningsena - wygodnym i nieoślepiającym oświetleniem. Lampa została zaprojektowana w taki sposób, że każdy milimetr jest oświetlony przez źródło światła, ale można je zobaczyć tylko wtedy, gdy patrzy się bezpośrednio w lampę. Piękne geometryczne kształty wisiorka Patera są inspirowane spiralnym wzorem często spotykanym w naturze, wzorem Fibonacciego. Szczególnie w połączeniu z formacjami nasion, takimi jak słonecznik, szyszka sosny i mniszek lekarski. Wzór ten stanowi podstawę "złotej proporcji", która stała się istotna w odniesieniu do słynnych dzieł artystycznych, takich jak obrazy Leonarda da Vinci.