Pierwsza lampa stołowa KAISER idell™ KAISER idell™ 6631-T została zaprezentowana w 1936 roku przez niemieckiego producenta Gebr. Kaiser & Co. Zaprojektowany przez Christiana Della, od tamtej pory stanowi szlachetny symbol technicznej precyzji i doskonałego doboru materiałów. Seria KAISER idell™ stała się ponownie szczególnie popularna w związku ze stylem skandynawskim, w którym modne stało się dekorowanie domu charakterystycznymi klasykami wzornictwa z historią. Zwróć szczególną uwagę na specjalne edycje wprowadzone na początku 2019 roku z okazji 100. rocznicy powstania ruchu Bauhaus. Nowa wersja ponadczasowej lampy stołowej jest dostępna w kolorze matowy czarny lub matowy szary z mosiężnymi detalami, które szczególnie uzupełniają skandynawski design, który nadal cieszy się popularnością na całym świecie.
Lampa została zaprojektowana przez niemieckiego złotnika Christiana Della. Stało się tak dzięki innowacyjnemu i rewolucyjnemu wynalazkowi przegubu kulowego. Koncepcja ta została szybko opatentowana, dzięki czemu technika ta mogła być wykorzystywana wyłącznie przez firmę Gebr. Kaiser & Co. Dziś te przeguby kulowe są nadal używane, a ich funkcja umożliwia poluzowanie przegubów i dostosowanie lampy do własnych potrzeb i życzeń.
Christian Dell był jedną z kluczowych postaci w tworzeniu stylu Bauhaus. W latach 1922-1925 kierował warsztatem metalowym Bauhausu, który opracowywał innowacyjne projekty. Kiedy w 1926 roku zaprojektował lampę stołową KAISER idell™, zmieniło to historię designu, a popularna lampa stała się ikoną okresu Bauhausu. Lampa została nazwana "KAISER" od fabryki, w której została wyprodukowana, natomiast "idell" to połączenie nazwiska projektanta i słowa "idea".
W 2010 roku producent mebli Fritz Hansen nabył prawa do produkcji lamp KAISER idell™. Wartości projektowe lampy były zbliżone do mebli Fritz Hansen, więc naturalnie pasowała do ich kolekcji. Jak widać w poniższym wyborze, od tego czasu rozszerzyli asortyment KAISER idell™ o lampy podłogowe, ścienne i wiszące.
Lampa KAISER idell™ stała się sławna, gdy pojawiła się w niemieckim serialu detektywistycznym Der Kommissar, gdzie zajęła miejsce na biurkach słynnych policjantów telewizyjnych. Stąd wziął się jej przydomek "lampa komisarza".