Multi-Lite - piękna i funkcjonalna lampa marki Louis Weisdorf
Duński architekt i projektant techniczny Louis Weisdorf stoi za wieloma kultowymi klasykami w dziedzinie oświetlenia. Jedną z najpopularniejszych lamp, wiszącą Multi-Lite, zaprojektował w 1972 roku, kiedy to została wyprodukowana przez Lyfa w dwóch różnych kombinacjach kolorystycznych: białej z chromowanym pierścieniem lub mosiężnej wersji z białym wnętrzem. Od 2016 roku lampa jest produkowana przez duńską firmę oświetleniową Gubi, w ścisłej współpracy z Louisem Weisdorfem. Oprócz oryginalnej kombinacji kolorów, lampa jest teraz dostępna w kilku różnych kolorach.
Lampa o różnym wyglądzie
Według Louisa Weisdorfa lampy są w większości statyczne w swojej formie i wyrazie - po zaprojektowaniu, wprowadzeniu do produkcji i zainstalowaniu w domu są tym, czym są! Pragnąc stworzyć lampę, która potrafiłaby coś więcej, postanowił zaprojektować lampę, w której użytkownik mógłby dodać własny akcent do projektu. Celem była możliwość łatwej zmiany lampy, gdy użytkownik chciał lub potrzebował odmiany: "To właśnie wtedy wymyśliłem Multi-Lite, z kloszami, które można obracać w różne pozycje, znacznie zmieniając wygląd lampy i rzucając światło w nowych kierunkach. A moja teoria o tym, że kupujący muszą mieć możliwość samodzielnego wpływania na wygląd swojej lampy, wydaje się być prawdziwa ".
Charakterystyczny klosz składa się z kilku różnych elementów; dwóch cylindrycznych kloszy pośrodku, które ukrywają źródło światła w środku i pozwalają na skierowanie światła w górę i w dół. Dwa zewnętrzne klosze mają kształt ćwiartki kuli i można je obracać wokół środkowej osi lampy. Można je następnie ustawić w taki sposób, aby tworzyły półkulę, która umożliwia wydostawanie się światła z dołu lub z góry. Dwa klosze można regulować niezależnie od siebie, co pozwala na ustawienie ich w asymetrycznej pozycji, która nie tylko nadaje lampie ekscytujący i przyciągający wzrok wygląd, ale jednocześnie tworzy ekscytujące asymetryczne światło.
Zobacz całą serię tutaj, która obecnie składa się z lampy wiszącej w dwóch różnych rozmiarach, a także lampy stołowej i podłogowej.
)
)
Zainteresowanie Louisa Weisdorfa formą i wzornictwem
Bardzo wcześnie Louis Weisdorf zdał sobie sprawę, że ma poczucie przestrzeni i jest w stanie ją wizualizować. Dwa bardzo ważne warunki wstępne do pracy z formą i projektem. Miał również wrodzoną potrzebę zmiany wyglądu i poprawy funkcjonalności otaczających go rzeczy, więc zostanie projektantem było oczywistym wyborem. W związku z tym kształcił się w Szkole Architektury Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w tamtym czasie program obejmował jeszcze wzornictwo przemysłowe.
To był trochę zbieg okoliczności, że zacząłem pracować z projektowaniem oświetlenia. Skończyłem pracując dla PH (Poul Henningsen), a później dla Vernera Pantona. W szczególności poznałem zasady PH dotyczące ekranowania źródła światła, aby nie oślepiało ". Mówi w wywiadzie, dodając, że nie miał okazji projektować lamp, dopóki nie pracował jako architekt w Tivoli Gardens.
Jego pierwszą samodzielnie zaprojektowaną lampą był wisiorek Konkylie z 1964 roku. Zainspirowany zasadami oświetlenia PH, światem fantazji Vernera Pantona i kolorowym, kreatywnym środowiskiem Tivoli. Ale to, co czyniło go szczególnie wyjątkowym, to fakt, że został zbudowany z 12 jednolitych listew. Specjalna wersja Tivoli, która była anodowana na złoto na zewnątrz i pomalowana na przemian na pomarańczowo i czerwono od wewnątrz, została zawieszona w całym ogrodzie. Kilka wisiorków Konkylie wciąż wisi w Chinese Tower.
Idea lamp składających się z jednolitych elementów jest jedną z cech charakterystycznych projektów oświetleniowych Louisa Weisdorfa. Tę samą zasadę można zaobserwować na przykład w dobrze znanej kulistej lampie wiszącej Turbo, a także w lampie Facet i pięknej lampie wiszącej Conch. "Jedną z rzeczy, które mnie zafascynowały, była bardzo prosta zasada konstrukcji, ale także to, że można zmieniać wygląd lamp, mieszając różne kolorowe listwy. Ale z czasem brakowało mi więcej opcji wariacji, aż wpadłem na zupełnie nowy pomysł. Nie mam pojęcia, skąd wzięła się inspiracja ".
Ścisła współpraca z GUBI
Louis Weisdorf poznał rodzinę Gubi, gdy mieszkali w tej samej dzielnicy Frederiksberg i mieli dzieci uczęszczające do tej samej szkoły. Minęło jednak wiele lat, zanim GUBI rozpoznało jego wisiorek Turbo i zaoferowało wprowadzenie go do produkcji. Był to początek udanej współpracy nad Multi-Lite, która została później uzupełniona o lampę podłogową i stołową w wielu kombinacjach kolorystycznych.
Gubi to duńska firma projektowa, która produkuje zarówno meble, jak i lampy. Podkreślają estetykę, funkcjonalność i kreatywność, a lampa Multi-Lite Louisa Weisdorfa idealnie do nich pasuje.
)