Tak wyposażamy wasz dom światłem



TAK WYPOSAŻAMY WASZ DOM ŚWIATŁEM
Na Mistrzlamp.pl na co dzień doświadczamy, jak trudno jest znaleźć oświetlenie odpowiadające życzeniom i potrzebom. Zakochujesz się w lampie i kupujesz ją, ale w domu wcale nie wygląda tak, jak sobie wyobrażałeś/-aś. Jeśli znasz to i zachodzisz w głowie myślami z powodu konieczności znalezienia odpowiedniego światła do Twojego domu, to mamy dla Ciebie kilka praktycznych rad.
Udekoruj swoje pomieszczenia „warstwami światła”
W projektowaniu oświetlenia pracujemy z koncepcją „warstwy światła”, co innymi słowy znaczy, koncepcję ustawienia z kilkoma źródłami światła, które zapewniają zróżnicowane oświetlenie w pomieszczeniu. Kiedy budujesz pomieszczenie warstwami światła, oznacza to, że pracujesz z rozproszonym światłem podstawowym, strefami bardziej bezpośredniego światła funkcjonalnego i dodatkowymi punktowymi punktami świetlnymi.

Rozproszone światło podstawowe to oświetlenie otaczające całe pomieszczenie. Może pochodzić zarówno z okien, jasnych ścian, które odbijają światło, jak i lampy, w której źródło światła jest osłonięte i która emituje światło we wszystkich kierunkach.

Strefy bezpośredniego światła funkcyjnego to większe powierzchnie i miejsca w pomieszczeniu, w których jest potrzeba większej ilości światła niż reszcie pomieszczenia. Może to m.in. być umieszczenie dodatkowych lamp np. nad blatem kuchennym, stołem jadalnym lub w kąciku do czytania.

Strefa światła punktowego - pojawiają się tam lampy, gdy w ciemnych obszarach pomieszczenia jest za mało światła. Może to np. być małą lampką stołową w systemie regałowym czy na komodzie, świeca na parapecie lub pojedyncza lampa podłogowa w rogu pomieszczenia.

Pozytywnie stymuluje nas zastosowanie wszystkich trzech rodzajów oświetlenia w tym samym pomieszczeniu. Poniżej naszkicowaliśmy przykład, który pokazuje dekorację wnętrz w jasnych warstwach.



Dokonaj wstępnego oszacowania potrzebnego oświetlenia przed zakupem
Dokonywanie w 100% poprawnych obliczeń oświetlenia jest stosunkowo skomplikowane i nie można tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Można jednak łatwo wykonać szybkie przybliżone obliczenie czy lampa zapewnia pożądaną ilość światła.

Pierwszą rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, jest strumień świetlny lampy. Możesz to znaleźć w specyfikacji technicznej lampy. W tym przypadku to wartość „lumenów” (w skrócie lm) opisuje ilość światła. Jeśli wiesz jakie źródło światła (np. żarówka), które ma być używana, możesz znaleźć prześwit światła w specyfikacji technicznej żarówki.

Jeśli używasz halogenowych źródeł światła, możesz z grubsza zobaczyć, ile to jest z następujących wartości:
15 W = 140 lumenów
25 W = 250 lumenów
40 W = 470 lumenów
60 W = 800 lumenów
75 W = 1050 lumenów
100 W = 1520 lumenów

Oprócz lumenów musisz znać swoje potrzeby oświetleniowe. Czy to oświetlenie zadaniowe, czy przytulne oświetlenie w tle, które chciałbyś mieć w wyznaczonym obszarze? Istnieją specyfikacje, które mogą Ci pomóc w określeniu ilości światła, np. „oświetlenie robocze”. Specyfikacje te są podane w jednostce Lux (w skrócie lx). Lux to jednostka lumenów/m2.

Oświetlenie robocze = ok. 500 lx
Ogólne stonowane oświetlenie pokoju = ca. 200 lx


Jako ostatni szczegół musisz znać rozmiar pomieszczenia lub metraż powierzchni, to znaczy, czy jest to np. stół jadalny, dla którego chcesz obliczyć luksy albo salon jako całe pomieszczenie.

Znając wartość strumienia świetlnego lampy (lumeny - lm), zapotrzebowanie na światło (lux - lx) i wielkość oświetlanej powierzchni (m2), możesz skorzystać z poniższego wzoru, aby obliczyć w tą i z powrotem, a tym samym dowiedzieć się, która lampa lub jak wiele lamp potrzebujesz do swoich konkretnych wymagań.

Lm = Lx * m2
Aby było to absolutnie jasne, obliczyliśmy dwa wyimaginowane przykłady:

Salon
Masz np. pokój dzienny o powierzchni 20 m2 i chciałbyś mieć ogólne oświetlenie pomieszczenia na ok. 200 lx, możesz użyć wzoru, aby obliczyć, ile lumenów potrzebujesz. Obliczenia będą wyglądać następująco:

200 lx * 20 m2 = 4000 lm

Oznacza to, że do prawidłowego oświetlenia salonu potrzebujesz 4000 lm. Te 4000 lm można łatwo rozłożyć na kilka lamp. Jeśli zastosujesz się do rady nr 1, dobrym pomysłem byłoby rozdzielenie 4000 lm na różne rodzaje źródeł światła. Np. mógłbyś mieć szklaną lampę wiszącą, która daje rozproszone światło ze wszystkich stron ok. 1500 lm, lampa stołowa na półce ok. 300 lm i dwie lampy stojące ok. 1100 lm na każdą.



Stół jadalniany
W przykładzie numer dwa chcesz wiedzieć, ile lamp potrzebujesz, aby odpowiednio oświetlić stół w jadalni. Twój stół do jadalni ma około. 2 m2 i przy stole jadalnym chciałbyś mieć dobre oświetlenie robocze ok. 500 luksów. W tym scenariuszu obliczenia wyglądałyby następująco:

500 lx * 2 m2 = 1000 lm.

W związku z tym lampa lub lampy muszą razem zapewniać ilość światła 1000 lm. Jeśli to jest rozdzielone na trzy lampy to ok. 300 lm lub na jedną lampę ok. 1000 lm – najważniejsze, że Twoje potrzeby oświetleniowe zostaną zaspokojone.
Spraw, aby ściany odbijały światło i powiększ optycznie pokój
Trzecia wskazówka jest w rzeczywistości bardzo prosta, ale prawdopodobnie jest czymś, o czym myśli niewiele osób. Zasadniczo wszystkie powierzchnie odbijają część padającego na nie światła. Jasne powierzchnie odbijają więcej światła niż ciemne powierzchnie. Białe powierzchnie, niezależnie od tego, czy są matowe czy błyszczące, odbijają ponad 90% padającego na nie światła. Daje to oczywistą możliwość wykorzystania większych jasnych powierzchni jako źródeł światła w pomieszczeniu.

W szczególności możesz stworzyć spokojne pośrednie światło, oświetlając ściany, zamiast myśleć, że musisz oświetlić obszar. Na przykład, jeśli masz ciemny kąt w swoim salonie, możesz korzystnie wybrać lampę podłogową, która daje światło w górę (up-light). Tutaj będziesz mógł wykorzystać zarówno białą powierzchnię sufitu, jak i dwie otaczające ściany. Dzięki temu pomieszczenie byłoby większe bez oślepiania, jednocześnie unikając tworzenia się światła punktowego w kącie w dół, którego można doświadczyć, mając lampę tylko ze światłem skierowanym ku dołowi.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest również użycie światła odbitego pośrednio, innymi słowy - jest to zastosowanie wbudowanych reflektorów, które są pochylone i w ten sposób skupiają światło bezpośrednio na ścianach. Może to być dobre rozwiązanie w wąskim korytarzu, ponieważ otworzy to szerokość korytarza, nie oślepiając ani w żaden sposób nie wypełniając niepotrzebnie pomieszczenia.