Szybkie oszacowanie oświetlenia przed zakupem
Wykonanie w 100% dokładnych obliczeń oświetlenia jest stosunkowo skomplikowane i nie można tego zrobić bez odpowiednich narzędzi. Możliwe jest jednak szybkie przybliżenie, czy światło zapewni pożądaną ilość światła.
Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest strumień świetlny lampy. Można go znaleźć w specyfikacji technicznej lampy. Tutaj jest to wartość "lumen" (w skrócie lm), która opisuje ilość światła. Jeśli znasz tylko źródło światła (żarówkę), które ma być używane, możesz znaleźć strumień świetlny źródła światła w specyfikacjach technicznych źródła światła.
Jeśli używasz halogenowych źródeł światła, możesz z grubsza przyjąć następujące wartości:
15W = 140 lumenów
25W = 250 lumenów
40W = 470 lumenów
60W = 800 lumenów
75W = 1050 lumenów
100W = 1520 lumenów
Oprócz liczby lumenów, musisz znać swoje potrzeby oświetleniowe. Czy jest to oświetlenie zadaniowe, czy przytulne podświetlenie, które chcesz uzyskać w zamierzonym obszarze? Istnieją specyfikacje, które mogą na przykład wskazać, ile światła jest "oświetleniem zadaniowym". Specyfikacje te są podawane w jednostkach luksów (w skrócie lx). Luks jest jednostką lumenów/m2.
Oświetlenie robocze = ok. 500 lx
Ogólne przyciemnione oświetlenie pomieszczenia = ok. 200 lx
Ostatnim szczegółem jest znajomość wielkości pomieszczenia lub wielkości powierzchni, w zależności od tego, czy chcesz obliczyć światło na przykład dla stołu w jadalni, czy może dla całego salonu.
Po poznaniu strumienia świetlnego (lm) lampy, potrzeb oświetleniowych (lx) i wielkości oświetlanego obszaru (m2), można użyć poniższego wzoru do obliczeń tam i z powrotem, aby określić, która lampa lub ile lamp jest potrzebnych do konkretnych potrzeb.
lm = lx * m2