Informacje dot. Ściemniaczy



INFORMACJE DOT. ŚCIEMNIACZY
Budzisz się przy lekkim świetle, które wita Cię delikatnie wprowadzając oczy w światło dzienne i które pasuje do łagodnych promieni poranka – jesz śniadanie, włączasz ekspres do kawy i siadasz na swoim ulubionym miejscu. Podkręć światło – gdy opadasz z sił późnym popołudniem i włączasz je na pełną moc, aby dać sobie ostatni impuls na przygotowanie się do nadchodzącego dnia – i przygaszasz je ponownie, gdy już jesteś w łóżku i wprowadzasz się w senny nastrój.

Ściemniacze, panele sterujące i inne systemy sterowania oświetleniem zostały wynalezione po raz pierwszy w celu zmniejszenia zużycia energii w czasach, gdy dominowała żarówka, a ceny energii elektrycznej były wysokie. Wiele się wydarzyło, a ściemniacze mogą dziś rozwiązywać znacznie więcej zadań niż tylko oszczędzanie energii. Ale które z nich wybrać? Czy ściemniacz powinien być osadzony na przewodzie, czy powinien być wbudowany w gniazdko? Jakie żarówki wybrać?

Rynek ściemniaczy może być prawdziwym wyznaniem, dlatego na tej stronie zebraliśmy całą wiedzę, która może Ci pomóc w zakupie odpowiedniego rozwiązania! Dowiedz się dokładnie, jak uzyskać odpowiednie sterowanie oświetleniem w domu!


LED Ściemniacze

Ściemniacz LED jest w rzeczywistości dostępny w trzech wariantach: pierwszy, który jest wbudowany w twoją designerską lampę – drugi, który jest dołączony do przewodu lampy – i trzeci, który znajduje się obok gniazdka na ścianie. To są główne typy – w tym artykule skupimy się na dwóch, ponieważ to te, które możesz zmodernizować.

W związku z tym co pisaliśmy wyżej, warianty działają w ten sam sposób - ale musisz wiedzieć, że gniazdko musi zainstalować elektryk, a ty możesz samodzielnie zamontować ściemniacz w swojej lampie lub na kablu. Istnieje morze różnych ściemniaczy, a poniżej można zobaczyć wiele możliwości w ściemniaczach - i jak upewnić się, że wybierasz ten właściwy - oraz jak uniknąć błędów takich jak np. w którym żarówka LED uporczywie miga, gdy jest przyciemniona?

Znajdź swoją designerską ściemnianą lampę tutaj





Oblicz waty i wybierz odpowiedni ściemniacz

Wybór ściemniacza właściwie nie jest ani trudny, ani skomplikowany – ale wymaga znajomości swoich żarówek i ściemniaczy oraz zapamiętania najbardziej podstawowych matematyki ze szkoły podstawowej!

Wybierając ściemniacz LED, mogłeś zauważyć, że ściemniacz ma wartość w watach. Najczęściej zapisywany jest jako interwał i zazwyczaj może wyglądać tak:

LED Ściemniacz 5000 (4-250W)


Ale co oznacza ta liczba i co wybrać? Interwał należy zasadniczo rozumieć jako maksimum i minimum – a kiedy twoje żarówki LED migają ze ściemniaczem, najprawdopodobniej świecą z mniejszą intensywnością niż minimum, o którym mówi ściemniacz.

  • Maksymalna to całkowita moc, jaką może obsłużyć ściemniacz. Oznacza to, że żarówka - lub żarówki - które podłączasz nigdy nie mogą w tym przypadku zużywać więcej niż 250W - i tutaj należy dodać, że żarówki LED często zużywają więcej mocy przez kilka sekund, gdy są włączone, niż jest to wskazane na żarówce. 250W to naprawdę dużo jak na żarówki LED, ale trzeba pamiętać, że w niektórych przypadkach w instalacji oświetleniowej trzeba użyć więcej niż jednej żarówki.

  • Minimum to najmniejsza wartość prądu pobierany przez żarówki. Oznacza to, że Twoja żarówka - lub żarówki - nie mogą zużywać mniej niż określone minimum. Na przykład, jeśli kupisz żarówkę 5W, a ściemniacz zmniejszy się do minimum 4W, możesz dostosować moc żarówki w zakresie od 4 do 5 watów. Jeśli Twoja żarówka LED zużywa na przykład 3,5 W, będzie migać.


Jeśli Twoja instalacja oświetleniowa zawiera więcej niż jedną żarówkę - lub jeśli chcesz na przykład użyć ściemniacza do więcej niż jednej lampy z jednym źródłem światła - musisz obliczyć całkowitą ilość watów.

Odbywa się to poprzez zebranie liczby żarówek, które chcesz przyciemnić i pomnożenie przez ilość zużywanych watów. Jeśli twoja lampa posiada cztery żarówki - po 20W każda, musisz pomnożyć 20W przez cztery, co daje 80W. Następnie bierzesz 80 W, które zużywają razem żarówki i mnożysz przez 1,25, aby skompensować dodatkową moc zużywaną przez kilka sekund, gdy żarówki się włączają. Oznacza to, że w tym przykładzie należy zastosować ściemniacz o maksymalnej wartości 100W.


Ściemnialna żarówka LED

Niezależnie od tego, czy jest to wieczór filmowy, wieczór gier, romantyczna kolacja, czy po prostu musisz iść do łazienki w środku nocy, ściemnialne żarówki LED są doskonałym dodatkiem do Twojego arsenału oświetlenia – ale jak upewnić się, że wybierasz właściwe ta jedną? A czy tą, którą wybierzesz, może grać się Twoim ściemniaczem?

Gdy żarówka LED jest przyciemniana, można to zrobić na dwa sposoby:

  • Analogowe: kiedy ustawisz ściemniacz na 10% to zmniejszy efekt żarówki. W związku z tym do źródła światła przesyłana jest mniejsza ilość prądu, a światło jest w ten sposób przyciemniane.

  • Modulacja długości fali: po ustawieniu ściemniacza na 10% czas między włączeniem a wyłączeniem żarówki jest krótszy. Żarówki LED reagują poprzez włączanie się i wyłączanie niewiarygodnie szybko, szybciej niż ludzkie oko może dostrzec, więc gdy ściemniacz jest ustawiony na 10%, żarówka jest włączona przez ten czas na 10%.


Obie metody dają ten sam efekt, a sposób działania ściemniacza jest dla Ciebie nieistotny – ale warto wiedzieć, jak to działa i dlaczego nie możesz użyć tradycyjnego ściemniacza do swoich żarówek LED, tak jak nie możesz użyć żarówki lub żarówek halogenowych ze ściemniaczem LED. Ponadto światła LED działają ze znacznie mniejszą mocą niż tradycyjne żarówki.

Najważniejsze, aby wybrać żarówkę LED, którą można ściemniać. Nie wszystkie żarówki LED można ściemniać i prawdopodobnie zastanawiałeś się, dlaczego ściemniane żarówki są droższe niż zwykłe żarówki. Klasyczną żarówkę można przyciemnić, po prostu zmniejszając ilość przesyłanego do niej prądu - dioda LED nie jest taka prosta. Ściemnialna dioda LED – lub przyciemnialna dioda LED – zawiera obwód, który pozwala żarówce radzić sobie ze zmieniającą się fazą i zmieniającym się natężeniem wysyłanego do niej prądu.

Dlatego zawsze wybieraj ściemnialną żarówkę LED, jeśli żarówka ma być używana ze ściemnianymi przełącznikami, lampami z wbudowanym ściemniaczem itp.!

Możesz jednak użyć ściemnialnej żarówki w lampie bez ściemniania.

Zobacz nasz wybór ściemnialnych żarówek LED tutaj!


Jak zainstalować ściemniacz na przewodzie lampy?

Możesz samodzielnie zainstalować ściemniacz na przewodzie lampy, w przeciwieństwie do robienia otworu w ścianie na nowe gniazdko z funkcją ściemniania. Proces jest prosty, ale pamiętaj, że gwarancja na lampę przepadnie, jeśli zaczniesz instalować ściemniacz. Jak zawsze obowiązują następujące zasady praktyczne; zmierzyć dwa razy, raz przyciąć i przeczytać instrukcję!

  1. 1.Wyłącz zasilanie i odłącz lampę - nigdy nie pracuj na lampach pod prądem.

  2. Zdecyduj, gdzie na lampie chcesz umieścić ściemniacz - upewnij się, że będzie on gdzieś na przewodzie, gdzie łatwo się do niego dostać.

  3. Przetnij kabel! - i bądź absolutnie pewny, że tniesz we właściwym miejscu! Mierz dwa razy, tnij raz. Użyj szczypiec, nożyc lub podobnych.

  4. Zdejmij zewnętrzną powłokę kabla - odsłoni to dwa wewnętrzne przewody. Zdejmij zarówno na odciętym kawałku, jak i z tego, zwisającego z lampy. Zalecamy rozebranie ich o ok 2,5 cm.

  5. Otwórz pokrywę i sprawdź! - Nie wszystkie złączniki są takie same, dlatego należy teraz otworzyć pokrywę i ponownie przeczytać instrukcję. Zlokalizuj zaciski dodatnie i ujemne.

  6. Zdejmij wewnętrzne osłony i zamontuj - gdy goła miedź jest widoczna, możesz ją zwinąć palcami w wąską końcówkę. Podłącz przewód ujemny (zwykle niebieski) i przewód dodatni (zwykle brązowy) do ściemniacza i użyj odciążenia, jeśli ściemniacz go posiada. Upewnij się, że miedź nie dotyka miedzi, ponieważ spowoduje to zwarcie. Zalecamy usunięcie około jednego centymetra izolacji.

  7. Zamknij powłokę ściemniacza i przetestuj instalację - Jeśli wszystko działa, Twoja żarówka powinna teraz się przyciemnić!


Ściemnialne żarówki żarowe i halogenowe

Żarówki halogenowe są dziś używane głównie w lodówkach i reflektorach, a większość żarowych żarówek już dawno została wycofana z użytku, chyba że są one umieszczone w piekarniku lub retro-chłodnej lampie podłogowej. Oba typy żarówek nie są już sprzedawane w UE - ale dlatego może się zdarzyć, że masz specjalną żarówkę lub lampę ze starszej daty, którą chcesz przyciemnić.

Jeśli masz starszą lampę z wbudowanym ściemniaczem, być może zauważyłeś, że podczas instalacji nowoczesna żarówka LED migocze – a to dlatego, że mechanizm ściemniacza jest przystosowany do pracy z żarówką halogenową lub żarową. Dlatego zalecamy skontaktowanie się z lokalnym sprzedawcą lamp, aby dowiedzieć się, czy mają na stanie żarówki halogenowe. Żarówka halogenowa została zakazana w dyrektywie UE z 2018 r., ale sprzedaż żarówki halogenowej jako od sprzedawcy detalicznego nie jest nielegalna, jeśli kupiłeś ją na zapas przed 2018 r..

Jeśli wszystko pójdzie zupełnie nie tak, być może przyda się żarówka do piekarnika lub lodówki - tutaj jednak trzeba liczyć się z tym, że moc światła zostanie pomniejszona.


Philips Hue Dimmer Switch - Przełącznik ściemniacza

Jeśli zdecydujesz się na rozwiązanie z inteligentną żarówką zamiast tradycyjnego światła LED, nie musisz myśleć o ściemniaczach i włącznikach ściemniacza, bo wszystko steruje się z telefonu. Ale jeśli nadal brakuje Ci prostoty ściemniacza na ścianie, to różni producenci inteligentnych żarówek tworzą rozwiązania, więc tutaj chcielibyśmy zwrócić uwagę właśnie na ściemniacz Philips Hue.

Elegancki pilot i gniazdko są przymocowane do ściany, a po podłączeniu do innych systemów oświetleniowych Philips Hue w pomieszczeniu można łatwo sterować za jego pomocą. Mocowany jest na taśmę dwustronną, a sam wyłącznik mocowany jest do tylnej płyty, która jest na magnes - więc jeśli chodzisz po domu, łatwo schowasz go do kieszeni i zabierzesz ze sobą.